Oksidasyon Uygulamaları

  1. Anasayfa
  2. Oksidasyon Uygulamaları

Oksidasyon veya diğer adıyla karartma kullanılan metalinkorozyon direncini arttıran bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda çalışan bu ürün grubu öncesinde metale yağalma işlemi uygulanmalıdır. Kaplanan metal üzerinde koyu siyah bir görüntü oluşacaktır ve koruyucu yağ ile işleme devam edilmelidir.

Oksidasyon Uygulamaları Detay

Oksidasyon yapışma ve buna bağlı adhesif aşınmanın yaşandığı metal enjeksiyo uygulamalarında kalıp yüzeyinde yağlayıcı özelliğe sahip oksit filmi oluşturma işlemidir. İşlem sonrasında yüzeyde oluşan 2-5 µm kalınlığındaki Fe2O3 ve Fe3O4 demiroksit filmi kalıp ile ergimiş metal arasında bir bariyer oluşturarak mekanik ve intermetalikfaz oluşumuna bağlı yapışmayı engeller. Özellikle soğutmanın yetersiz kalabileceği ya da yağlayıcı ve soğutucu spreyin ulaşmasının zorolduğu karmaşık figürlü kalıplarda ilk kullanımdan önce oksidasyon yapılması şarttır.

Boyama öncesi işlem:
Siyah oksidasyon, metalin adhezyonkalitesini arttırır, boya ve diğer işlemlerin daha iyi tutunmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Boya dökülmesini azaltır.

İletkenlik: Siyah oksidasyon, iletkenliği en fazla %1 düşürür bu da elektrik parçaları için de uygun bir işlem olmasını sağlar.

Kırılgan değildir: Boyanmış veya kaplanmış parçaların aksine, siyah oksidasyondahidrojen kırılganlığı söz konusu değildir. Çok sert parçalarda ve çok ince yaylarda kostik kırılganlık görülebilir. Bu durum, oksidasyonproses sürelerinin kontrolüyle minimize edilebilir.

Kaynak dumanı yok: Siyah oksidasyonluparçaların kaynağı esnasında, boyalı eyakaplamalı parçalarda görülebildiği gibi rahatsız edici, tehlikeli duman salımı yoktur.

Fiyat rekabeti: Aynı koruma, görünüm ve performansın diğer yüzey işlemleriyle siyah oksidasyondakikadar düşük fiyatlarda elde edilmesi çok zordur.

Oksidasyon işlemi özellikle sıcak iş takım çeliklerinde yapışmayı önlemek ve aşınma direncini artırmak için uygulanır. Her türlü kalıba uygulanmaz. Bu konuda ısıl işlemcinin bilgisi ve tecrübesi önem kazanır. Ayrıca oksidasyon işlemi yüksek hız çeliklerinin özel nitrasyonprosesi sonrasında kesme ömrünü artırmak amacıyla özel olarak da uygulanabilmektedir.

Hematit:Fe2O3

Manyetit:Fe3O4

Limonit:H2FeO4(H2O)

Götit:Fe2O3H2O

Oksidasyonun kullanıldığı alanlardan bazıları

  • Alüminyum ekstrüzyonkalıpları
  • Alüminyum enjeksiyon kalıplarında
  • Plastik enjeksiyon kalıpları
  • Gaz amortisör milleri
  • Pompa milleri
  • Tekstil makineleri parçalarında
  • Silah parçalarında
  • Otomotiv mekanik parçalarında

Görseller

Menü